Paminklas "Albatrosas"

Kuriant ir plėtojant Klaipėdos, kaip ilgametes jūrines tradicijas turinčio uostamiesčio, įvaizdį, Uosto direkcija ir AB Vakarų laivų gamykla įgyvendino Lietuvos marinistikos žurnalistų klubo „Marinus“ pasiūlytą idėją – pastatė paminklą žuvusiems Lietuvos jūrininkams ir nuskendusiems laivams pagerbti. Paminklo simboliu pasirinktas drąsos ir laisvės paukštis albatrosas. Metalo lakštų skulptūrinė kompozicija, kurios aukštis yra daugiau nei 10 m, iškilo Smiltynės priekrantėje šalia Lietuvos jūrų muziejaus. Granitinėse plokštėse iškalti į jūrą išplaukusių, tačiau iš jos negrįžusių Lietuvos jūrininkų, žvejų, buriuotojų vardai ir pavardės bei nuskendusių laivų pavadinimai. Į uostamiestį atplaukiančius laivus pasitinkantis paminklas puikiai matomas dėl įspūdingo apšvietimo. Ateityje šalia paminklo bus sukurtos masiniams renginiams skirtos erdvės.

Nuo idėjos iki paminklo

Skulptorius Klaudijus Pūdymas ir architektas Mindaugas Zabarauskas sukūrė paminklo žuvusiems Lietuvos jūrininkams ir nuskendusiems laivams pagerbti koncepciją, maketą ir parengė techninį projektą.

2008 m. gruodžio 5 d. įsigaliojo LR Vyriausybės nutarimas Nr. 1234, kuriuo iš esmės pritarta šio paminklo statybai.

2009 m. liepos 31 d. Klaipėdos miesto savivaldybė išdavė paminklo žuvusiems Lietuvos jūrininkams ir nuskendusiems laivams pagerbti statybos leidimą (Nr. 208/59-NS/09).

2011 m. vasario 4 d. „Valstybės žinių“ priede „Informaciniai pranešimai“ Nr. 10 paskelbtas supaprastintas atviras konkursas "Objekto "Paminklas žuvusiems Lietuvos jūrininkams ir nuskendusiems laivams pagerbti" statybos darbų pirkimas"; pirkimo numeris 100357.

2011 m. gegužės 24 d. buvo pasirašyta sutartis dėl paminklo „Albatrosas“ statybos. Paminklą „Albatrosas“ už 868 384,96 Lt įskaitant PVM pastatė AB „Latvijas tilti“, veikianti pagal jungtinės veiklos sutartį su UAB „Deglas“.

2011 m. spalio 17 d. Smiltynėje sparnus iškėlė drąsos ir laisvės simbolis – paukštis albatrosas. Smiltynės priekrantėje šalia Lietuvos jūrų muziejaus visi norintys jau gali pamatyti daugiau nei 10 m aukščio metalo lakštų skulptūrinę kompoziciją, skirtą žuvusiems Lietuvos jūrininkams ir nuskendusiems laivams atminti. Nuotraukos

2011 m. gruodžio 3 d. įvyko paminklo „Albatrosas“ žuvusiems jūrininkams ir nuskendusiems laivams pagerbti atidengimo ceremonija. Plačiau

Informacija atnaujinta 2015-03-06

Populiariausia