Jūros šventės eisena stebins uosto technikos gausa

2015 07 13
Jūros šventės eisena stebins uosto technikos gausa

Baltu rūbu pasipuošianti Klaipėda vos už dviejų savaičių pakels gražiausios ir prasmingiausios jūrinės tradicijos - Jūros šventės bures, kuriose pagarba jūrinėms tradicijoms, jūrai ir jos žmonėms.

„Nuoširdžiai džiaugiuosi, kad ši šventė kasmet neleidžia pamiršti - esame Jūrinė valstybė. Tai įkvepia didžiuotis savo miestu ir valstybe. Šią dieną ypač norisi pagerbti jūrininkus – žmones, kurie skiria beveik visą savo gyvenimą jūrai, klaipėdiečius, kurie yra savo miesto patriotai, neabejingi jūrinei dvasiai“, - pristatydamas 56-ąją Jūros šventę akcentavo Jūros šventės eisenos globėjas, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto generalinis direktorius Arvydas Vaitkus.

Įspūdingiausiu Jūros šventės pradžios akcentu tradiciškai taps solidi ir triukšminga šventinė eisena „Fiesta žengia į miestą“.

„Norisi pasidžiaugti, kad šiais metais Jūros šventė bus praturtinta dar įspūdingesne eisena, kuriai dvasios įpūs ne tik dalyvaujantys žmonės, bet ir nemažai uosto technikos, kuri įprastai prieinama tik nedidelei dalelei žmonių. Šiuo metu eisenoje jau yra užsiregistravę 40 įmonių ir organizacijų, o bendras eisenos ilgis sudarys beveik 1 kilometrą. Tikiuos, kad per šią jūros šventę uostą labiau priartinsime prie žmonių“, - sako Arvydas Vaitkus.

Viena pagrindinių eisenos naujovių – starto vieta. Dėl transporto gausos ir siekiant žiūrovams sudaryti geresnes matymo sąlygas, eisena startuos iš J. Janonio gatvės. Toliau eisena keliaus Herkaus Manto g., Atgimimo a., Tiltų g., Daržų g. iki Kruizinių laivų terminalo.

„Galiu patikinti, kad šiam, nepaprastą nuotaiką ir energiją skleidžiančiam Jūros šventės renginiui ruošiamasi labai atsakingai. Pavyzdžiui, viena eisenoje dalyvaujanti įmonė tik dėl Jūros šventės atšaukia visus savo darbuotojus iš užsienio, kitos įmonės darbuotojai specialiai Jūros šventės eisenai sugrįš iš atostogų. Visi ruošia staigmenas ir siurprizus, kurių kol kas nenori išduoti“, - sako Jūros šventės eisenos režisierius Karolis Pronckus.

Planuojama, kad jūrinės eisenos metu miesto gatvėmis riedės virš 20 ratuotų transporto priemonių, puikią nuotaiką skleis net 5 orkestrai, tarp kurių vienas didžiausių - Kybartų kultūros centro pučiamųjų instrumentų orkestras „Kybartai“.Tradiciškai, Jūros šventė vienija ir geros valios žmones. Jau dvejus metus jūrinėje eisenoje riedantį autobusą, papuoštą Klaipėdos miesto vaizdais, dovanoja klaipėdietis, kuriam, anot jo paties, dalyvavimas eisenoje yra laukiamiausia metų akimirka. Naujomis miesto erdvėmis papuoštas autobusas eisenoje riedės ir šiais metais.Eisenai pasiekus Kruizinių laivų terminalą, 56-ąją Jūros šventę atidarys į dangų paleisti tūkstančiai baltų balionų, kuriuos su savimi kviečiami atsinešti ir visi klaipėdiečiai bei miesto svečiai.

Liepos 23-ąją, Jūros šventės išvakarėse, jūrininkai bus iškilmingai pagerbti Smiltynėje prie „Albatroso“ paminklo. Šeštadienio rytą Smiltynės kapinėse bus pagerbtas pirmasis Lietuvos uosto kapitonas Liudvikas Stulpinas, Skulptūrų parke – žuvusio laivo „Linkuva“ įgula. 9 val. ir 10 val., už jūrininkus, jų šeimas ir Jūros šventę Klaipėdos bažnyčiose bus aukojamos Šv. Mišios.Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės globojamą Jūros šventę savo apsilankymu žada pagerbti aukščiausi šalies vadovai, kurie šeštadienio rytą, kartu su jūrininkais, miesto vadovais ir klaipėdiečiais atiduos pagarbą žuvusiems jūroje. 13 valandą į Baltijos bangas bus nuleisti vainikai.Norinčiuosius pagerbti žuvusius jūroje iš Šiaurinio rago nemokamai plukdys Smiltynės perkėlos keltas „Kintai“ (iki jūros vartų), o už simbolinį mokestį bus galima plaukti su mažaisiais laiveliais. Laivų išplaukimas – 12 val.

Jūros šventę savo prasmingais renginiais pirmasis pašauks Lietuvos jūrų muziejus, kuris dar liepos 21-ąją pakvies į Algirdo Stankevičiaus knygos „5000 valandų po vandeniu“ pristatymą, o liepos 22-ąją į parodą „Jūrų kapitonas Teodoras Reingardas“.Jūros šventės išvakarėse etnografinėje pajūrio žvejo sodyboje veiks kūrybinės dirbtuvės po atviru dangumi „Keliam bures!“, o 14.30 val. jūrinės bendruomenės traukos centru taps Lietuvos jūrų muziejaus prieigose esantis „Albatroso“ paminklas. Čia Jūros šventės pradžia bus papildyta iškilmingu akcentu – jūrininkų pagerbimo ceremonija.

Pirmąją Jūros šventės dieną fiestos svečius kvies paroda „Tarp vandens ir debesų. Lietuvos buriuotojų sąjungai – 80“. Šeštadienį, nuo 13 val. vyks tradicinių ir istorinių laivų diena „Dangės flotilė“, kurioje kūrybinės dirbtuvės „Kelia bures!“, burlaivių ekspozicijos prie vandens kūrimas, istorinių ir tradicinių laivų lankymas, ir žinoma „Dangės flotilės“ paradas Danės upėje.Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos renginiaiJūrinių renginių spektre – ir Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos iniciatyvos. Kaip ir praėjusiais metais, vyks ekskursijos į Lietuvos aukštąją jūreivystės mokyklą „Tapk gimtojo miesto kapitonu“: sekmadienį iš Atgimimo aikštės į ekskursijas visi norintieji bus vežami specialiu autobusu. Čia veiks ir jūrinių mazgų dirbtuvės. Liepos 24-ąją, Lietuvos aukštojoje jūreivystės mokykloje rinksis visų laikų Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos absolventai, o kiek vėliau bus atidaryta Nikolajaus Smelyj medžio drožinių paroda „Jūrinis mazgas“. Šeštadienį klaipėdiečiai ir miesto svečiai bus pakviesti į „Popietę prie jūros“, kurioje lauks jūrinės rungtys suaugusiems, o vaikus kvies „Jaunoji jūrininko akademija“.

Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija tradiciškai per jūros šventę rengs ir "Drakonų valčių" lenktynes. Pernai Danės upėje vykusiose „drakonų“ klasės kanojų irklavimo varžybose varžėsi 32 komandos, kurias sudarė po 10 žmonių. Šiais metais jau suformuotos 40 komandų. Lenktynės šiais metais, kaip ir įprastai, vyks Danės upėje nuo Jono kalnelio kanalo iki Klaipėdos miesto rotušės. Trasos ilgis – 600 m. Dalyviai nėra skirstomi nei pagal amžių, nei pagal lytį, varžybose leidžiama dalyvauti tik pilnamečiams.

Parengta pagal VšĮ "Klaipėdos šventės" medžiagą.

Apklausa
X apklausa