Unesco atstovai domėjosi Klaipėdos uostu

2015 01 21
Unesco atstovai domėjosi Klaipėdos uostu

2015 m. sausio 19-23 d. Lietuvos kvietimu lankosi UNESCO ekspertų misija (ICOMOS), kuri susipažįsta su netoli UNESCO saugomos teritorijos vykdomais projektais - SGD terminalas, jūrų uostas ir kt. UNESCO Pasaulio paveldo komitetas šiai misijai delegavo tarptautinį ekspertą Tamas Fejerdy (Vengrija).

Tai yra įprastinė praktika UNESCO Pasaulio paveldo komiteto veikloje - tokia bendradarbiavimo forma ženkliai prisideda saugant Kuršių Neriją, UNESCO Pasaulio paveldo objektą. Misijos metu AB „Klaipėdos naftos“ atstovai pristatė suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalo projekto klausimus, informuojant, kad įgyvendinant SGD terminalo projektą, buvo atlikti visi įvertinimai - strateginis pasekmių aplinkai vertinimas (SPAV), poveikio aplinkai vertinimas (PAV), tiek poveikio nacionaliniam parkui vertinimas. Konstatuota, kad poveikio nėra, pats SGD terminalas kaip objektas nepatenka nei į UNESCO paveldo teritoriją – Kuršių neriją, nei į jos buferinę apsaugos zoną.

Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija pristatė  visą ekspertą dominančią informaciją apie išorinio uosto projektą. Susitikime konstatuota, kad šiuo metu dėl Išorinio jūrų uosto sprendimai nepriimti ir bus priimti tik atlikus išsamius tyrimus. Galutiniai sprendimai  bus priimti įvertinus visus gamtosauginius ir poveikio nacionaliniam parkui aspektus. Buvo atkreiptas dėmesys, kad išorinio uosto teritorijos ribos nesusisieja su UNESCO saugoma teritorija, todėl poveikio UNESCO paveldo teritorijai nebus ir šis klausimas nepriskirtinas UNESCO tyrimo objektui.

Vakar UNESCO misijos ekspertas susitiko su Klaipėdos ir Neringos savivaldybių, visuomeninių ir gamtosauginių organizacijų, taip pat  RF nacionalinio parko „Kuršskaja kosa“ atstovais.2014 m. birželio mėn. UNESCO Pasaulio paveldo komiteto sesijos metu buvo atkreiptas dėmesys į  netoli UNESCO saugomos teritorijos Kuršių nerijos vykdomus projektus - SGD terminalą, išorinį jūrų uostą ir tiltą į Neringą. Lietuva sveikina tokios misijos atvykimą, nes tai yra puiki galimybė UNESCO atstovams vietoje pristatyti situaciją, supažindinti su projektas bei detaliai atsakyti į visus keliamus klausimus.

LR aplinkos ministerijos informacija